داروخانه آنلاین دکتر روغنی

آنتی هیستامین‌های مناسب کودکان در زمان مدارس


17 آبان 1402

آنتی هیستامین‌های مناسب کودکان در زمان مدارس


آنتی هیستامین های کودکان در اشکال مختلف از جمله مایعات، قرص های جویدنی و قرص های حل شونده موجود است که آنها را به یک گزینه درمانی راحت و آسان برای والدین تبدیل می کند.

آنتی هیستامین‌ برای کودکان

آنتی هیستامین

انواع شربت آنتی هیستامین برای درمان آبریزش بینی، عطسه، خارش و حتی سرفه کودکان کاربرد دارند.

آنچی در این مقاله می‌خوانیم:

 1. آنتی هیستامین چیست؟
 2. آنتی هیستامین کودکان برای چیست؟
 3. نکات مهم قبل از انتخاب بهترین شربت آنتی هیستامین برای کودکان
 4. انواع آنتی‌هیستامین‌ها
 5. انواع شربت آنتی هیستامین کودکان
 6. سخن پایانی

1. آنتی هیستامین چیست؟

هیستامین (Histamine) اصطلاحا یک آمین زیستی (ماده‌ای شیمیایی) است که در هنگام واکنش‌های ایمنی موضعی، تنظیم عملکرد فیزیولوژیک ترشح شده و به‌عنوان یک انتقال‌دهنده عصبی بدن را وادار به واکنش می‌کند. این ماده در سلول‌های آلرژیک نگهداری می‌شود و داروهای کنترل کننده آن در دسته اثرگذارترین داروهای حساسیت و خارش قرار دارند.

2. آنتی هیستامین کودکان برای چیست؟

آنتی هیستامین ها برای تسکین علائم آلرژی مانند آبریزش بینی، عطسه، خارش و آبریزش چشم در کودکان استفاده می شود.

3. نکات مهم قبل از انتخاب بهترین شربت آنتی هیستامین برای کودکان

 1. به‌هیچ عنوان به کودک زیر یک ماه (نوزاد) هیچ‌گونه شربتی ندهید. 
 2. دوز دارو‌هایی که در ادامه آورده می‌شوند باید با نظر پزشک باشد و هرگز خودسرانه به کودک دارویی ندهید؛ هرچند که فروش آن‌ها در دارو‌خانه‌ها آزاد است. درست مثل زمان سرماخوردگی در بارداری حتما با نظر پزشک داروهای لازم را مصرف کنید.
 3. سواد پزشک‌تان را با میزان دارو‌یی که تجویز می‌کند، نسنجید و به دارو‌های تجویزی وی اعتماد کنید.

4. انواع آنتی‌هیستامین‌ها

1) آنتی‌هیستامین نسل اول

آنتی‌هیستامین‌های خوراکی نسل اول از جمله دیفن هیدرامین (بنادریل) و کلرفنیرامین (کلر-تریمتون)، به راحتی از سد خونی مغزی عبور کرده و گیرنده‌های H۱ در سیستم عصبی مرکزی (CNS) را تحت تاثیر قرار می‌دهند. گیرنده‌های H۱ در CNS به تنظیم چرخه خواب و بیداری بدن کمک می‌کنند.

نمونه‌های دیگر از آنتی‌هیستامین‌های نسل اول عبارتند از:
 1. برومفنیرامین (دیمتان)
 2. کاربینوکسامین (کلیستین)
 3. کلماستین (تاویست)
 4. دوکسیلامین (یونیزم)
 5. هیدروکسی زین (آتاراکس، ویستاریل)
 6. پرومتازین (فنرگان)
 7. تریپرولیدین (تیرافد)

2) آنتی‌هیستامین‌های نسل دوم و سوم

آنتی‌هیستامین‌های نسل دوم و سوم خاصیت آرام‌بخشی ندارند. آنتی‌هیستامین‌های نسل دوم و سوم کمتر از سد خونی مغزی عبور می‌کنند. به این معنی است که آن‌ها به اندازه انواع نسل اول تأثیر قابل توجهی بر CNS ندارند. استفاده از این آنتی‌هیستامین‌های برای بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال بی‌خطر است. آنتی‌هیستامین‌های نسل دوم و سوم ایمن‌تر و قوی‌تر از انواع نسل اول هستند.

نمونه‌هایی از آنتی‌هیستامین‌های نسل دوم و سوم عبارتند از:
 1. بیلاستین (بیلاکستن)
 2. دسلوراتادین (کلارینکس)
 3. لوراتادین (کلاریتین)
 4. فکسوفنادین (آلگرا)
 5. روپاتادین (روپافین)

3) آنتی هیستامین‌های بدون نسخه

این دسته از داروها در دسترس عموم هستند و می‌توانید انواع آنتی‌هیستامین‌ها را از همه داروخانه‌ها خریداری کنید. این داروها در اشکال مختلف مانند قرص، کپسول ژل، اسپری بینی، و قطره چشم در دسترس هستند. انواع آنتی‌هیستامین‌های بدون نسخه (OTC) عبارتند از:

 1. بنادریل
 2. کلر-تریمتون
 3. کلاریتین
 4. آلگرا
 5. تاویست
 6. زیرتک

4) آنتی‌هیستامین‌های تجویزی

برخی از انواع آنتی‌هیستامین‌ها فقط با نسخه پزشک مجاز در دسترس هستند. آآنتی‌هیستامین‌هایی که نیاز به نسخه دارند ممکن است حاوی غلظت بیشتری از مواد فعال نسبت به انواع OTC باشند. سایر آنتی‌هیستامین‌ها ممکن است فقط به دلیل خطر عوارض جانبی تجویزی باشند. نمونه‌هایی از آنتی‌هیستامین‌هایی که نیاز به نسخه دارند عبارتند از:

 1. آزلاستین (آستلین، آستپرو،اپتیوار)
 2. کاربینوکسامین (پالژیک)
 3. دسلوراتادین (کلارینکس)
 4. هیدروکسی زین (آتاراکس، ویستاریل)
 5. لووستیریزین (اکسیزال)
 6. پرومتازین (فنرگان)

انواع شربت آنتی هیستامین

5. انواع شربت آنتی هیستامین کودکان

1) شربت دیفن‌هیدرامین (Diphenhydramine)

شربت دیفن‌هیدرامین کودکان از نسل اول شربت آنتی هیستامین است. شربت دیفن‌‌هیدرامین با اسامی دیگری از جمله بنادریل (Benadryl)، شربت سیروفن (Syruphen)، شربت دیفرام (Difram) و شربت آمی‌ دیفن‌ هیدرامین (Ami- Diphenhydramine) نیز شناخته می‌شود. 

موارد مصرف
 1. علائم سرماخوردگی نوزاد ؛ به عنوان شربت ضد سرفه کودکان، ضد عطسه، خارش و آبریزش بینی و چشم
 2. رینیت آلرژیک
 3. کهیر و سایر علائم پوستی آلرژی
 4. تهوع و استفراغ ناشی از بیماری حرکت کودکان

2) شربت دیفن‌ هیدرامین کامپاند (Diphenhydramine compound)

 1. تفاوت شربت دیفن ‌هیدرامین کامپاند با دیفن ‌هیدرامین در آمونیوم‌کلریدی است که دیفن هیدرامین کامپاند دارد. این تفاوت باعث اثر خلط‌آوری این شربت می‌شود. به‌همین علت در رفع سرفه‌ خلط‌دار بسیار موثر است.
 2. از نام‌های دیگری که این شربت که به آن‌ها نیز شناخته و تجویز می‌شود؛ شربت دیفرامیکس (Diframix)، شربت دیفاند (Diphand) و شربت سیروفن کامپاند (Struphen Compound) است.
 3. شربت دیفن‌ هیدرامین کامپاند برای از بین بردن سرفه خلط‌دار بسیار موثر است. همچنین انقباض نایژه‌ها که ناشی از اثرات هیستامین است، بهبود می‌دهد.
 4. در کودکان زیر شش سال، مصرف دیفن‌‌ هیدرامین کامپاند توصیه نمی‌شود. هیچ میزان درستی از شربت دیفن‌ هیدرامین کامپاند برای مصرف کودکان زیر شش سال وجود ندارد.

3) شربت کلروفنیل‌آمین (Chlorphenamine)

شربت کلروفنیل‌آمین یک شربت آنتی هیستامین کودکان از نسل اول است.

موارد مصرف
 1. علایم ناشی از سرماخوردگی؛ سرفه، عطسه، خارش و آبریزش بینی و چشم
 2. رینیت آلرژیک
 3. کهیر و سایر علائم پوستی آلرژی
 4. دارو‌ کمکی در درمان شوک آنافیلاکسی

4) شربت هیدروکسی ‌زین (Hydroxyzine)

شربت هیدروکسی زین یک شربت آنتی هیستامین کودکان از نسل اول است. شربت هیدروکسی ‌زین با اسامی دیگری از جمله شربت تدازین (Tedazine) و شربت هیستازد (Histazed) نیز شناخته‌ می‌شود. این شربت به شکل شربت هیدروکسی ‌زین 10 میلی‌گرم در بازار عرضه می‌شود.

موارد مصرف

شربت هیدروکسی‌ زین در کاهش علائم حساسیت‌ها مانند خارش پوستی و در بهبود عطسه و آبریزش بینی در سرماخوردگی موثر است.

شربت ستیریزین

5) شربت ستیریزین (cetirizine)

شربت ستیریزین کودکان یک شربت آنتی هیستامین کودکان از نسل دوم است. شربت ستیریزین با اسامی دیگری از جمله زایرتک (Zyrtec) و شربت رازوستیریزین (Razocetirizin) نیز شناخته می‌شود. 

موارد مصرف
 1. درمان علائم سرماخوردگی
 2. کاهش علائم آلرژی
 3. درمان خارش و تورم ناشی از کهیر 

6) شربت کتوتیفن (Ketotifen)

شربت کتوتیفن یک شربت آنتی هیستامین از نسل دوم است. شربت کتوتیفن با اسامی دیگری از جمله شربت آمتین (Amiten)، شربت زادیتن (Zaditen)، شربت زادیکس (Zadix)، شربت کترام (Ketram) و شربت کتوف (Ketof) نیز شناخته می‌شود.

موارد مصرف
 1. شربت کتوتیفن در کاهش علائم ناشی از آلرژی همچون التهاب بینی و چشم به کار می‌رود. اصولاً کتوتیفن با کاهش التهاب در مجاری هوایی، باعث حرکت آزادتر هوا در آن‌ها می‌شود. این دارو می‌تواند علائم ناشی از سرماخوردگی مانند عطسه، آبریزش و خارش چشم و بینی را نیز کاهش دهد.
 2. راي كاهش تحريك گوارشي، دارو با غذا مصرف شود.

7) شربت لوراتادین (Loratadine)

شربت لوراتادین یک شربت آنتی هیستامین کودکان نسل دوم است. شربت لوراتادین با اسامی دیگری از جمله، کلاریتین (Claritine)، لوراتد (Lorated)، شربت لوراتکس (Loratex) و لورادین (Loradine) نیز شناخته می‌شود. 

موارد مصرف
 1. درمان علائم سرماخوردگی
 2. کاهش علائم آلرژی
 3. درمان خارش و تورم ناشی از کهیر 

8) شربت دسلوراتادین در کودکان (Desloratadine)

شربت دسلوراتادین یک شربت آنتی هیستامین کودکان از نسل دوم است. شربت دسلوراتادین با اسامی دیگری از جمله، کلارینکس (clarinex)، و شربت نئوتادین (Neotadin) نیز شناخته می‌شود. مدت ماندگاری شربت دسلوراتادین نسبت به سایر آنتی‌هیستامین‌ها بیشتر بوده و از این نظر مورد توجه است.

موارد مصرف
 • این دارو در مشکلات حساسیتی مانند رینیت آلرژیک و کهیر مزمن استفاده می‌شود. در کودکان بالای ۶ ماه می‌توان در رینیت آلرژیک و فصلی و کهیر مزمن با دوز مناسب از شربت دسلوراتادین استفاده کرد.

6. سخن پایانی

اکثر پزشکان استفاده از آنتی‌هیستامین‌های نسل دوم یا سوم را برای درمان علائم آلرژی خفیف تا متوسط، از جمله احتقان، آبریزش چشم و خارش پوست توصیه می‌کنند. هرچند که هنوز هم می‌وانند آنتی هیستامین‌های نسل اول را بدون نسخه بخرند. بااین‌حال این نوع از آنتی‌هیستامین‌ها می‌توانند باعث خواب‌آلودگی شده و در حکم یک آرام‌بخش باشند.


0 دیدگاه
لطفا برای ثبت دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید - ورود به حساب کاربری