داروخانه آنلاین دکتر روغنی

تداخلات دارویی مکمل های منیزیم


12 تیر 1403

تداخلات دارویی مکمل های منیزیم


Magnesium یک ماده معدنی مهم است و در بیش از ۳۰۰ واکنش آنزیمی در بدن انسان نقش دارد. از جمله مهمترین عملکردهای آن شامل: کمک به عملکرد عضلات و اعصاب، تنظیم فشار خون و حمایت از سیستم ایمنی بدن است. همچنین این ماده مغذی در صدها فرآیند متابولیک و بسیاری دیگر از عملکردهای مهم بدن نقش ضروری دارد. از جمله تولید انرژی تا ساخت پروتئین های مهم مانند DNA.

مکمل های منیزیم

مکمل های منیزیم آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

 1. اطلاعات دارویی منیزیم اکساید
 2. مقدار و روش مصرف داروی منیزیم اکساید
 3. موارد منع مصرف داروی منیزیم اکساید
 4. تداخلات دارویی منیزیم اکساید
 5. عوارض جانبی داروی منیزیم اکساید (عوارض قرص منیزیم اکساید)
 6. سخن پایانی

1. اطلاعات دارویی منیزیم اکساید

داروی منیزیم اکساید یک مکمل معدنی است که برای جلوگیری و درمان مقادیر کم منیزیم در خون استفاده می‌شود. همچنین برخی از برندهای این دارو برای درمان علائم اسید بیش از حد معده مانند ناراحتی معده، سوزش سردل و سوء هاضمه اسیدی استفاده می‌شود.

منیزیم برای عملکرد طبیعی سلول‌ها، اعصاب، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و قلب بسیار مهم است. معمولاً یک رژیم غذایی متعادل سطح طبیعی منیزیم را در خون فراهم می‌کند. با این حال، برخی شرایط باعث می‌شود که بدن شما سریعتر از آنچه که می‌توانید منیزیم را از رژیم غذایی خود جایگزین کنید، از دست بدهد. این شرایط شامل درمان با “قرص‌های آب” (دیورتیک‌ها مانند فوروزماید، هیدروکلروتیازید)، رژیم غذایی نامناسب، الکلسیم یا سایر شرایط پزشکی (مانند اسهال یا استفراغ شدید، مشکلات جذب معده یا روده، دیابت کنترل نشده) است.

2. مقدار و روش مصرف داروی منیزیم اکساید

 1. هر دوز این دارو را با یک لیوان آب کامل مصرف کنید مگر اینکه پزشک نظر دیگری داشته باشد.
 2. قبل از شروع درمان با داروی منیزیم اکساید (Magnesium Oxide) بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید. همچنین اگر در رابطه با مصرف آن با سؤالاتی روبرو هستید با پزشک خود مشورت نمایید.
 3. دوز و مقدار داروی منیزیم اکساید از فردی به فرد دیگر متفاوت است. لذا دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید و از کم یا زیاد کردن خودسرانه مقدار و مدت زمان مصرف خودداری نمایید.
 4. این دارو را به طور منظم و در ساعات مشخصی از روز مصرف نمایید.
 5. در صورت فراموش کردن یک دوز داروی منیزیم اکساید، به محض یادآوری، نوبت فراموش شده را مصرف کرده و چنانچه نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی به یاد آوردید، از مصرف نوبت فراموش شده اجتناب کنید و بر طبق برنامۀ مشخص به مصرف دارو ادامه دهید. هیچ‌گاه دوز دارو را دو برابر نکنید.
 6. اگر علائم سطح پایین منیزیم خون (مانند گرفتگی عضلات، خستگی، تحریک پذیری، افسردگی) ادامه یافت و یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.
 7. برای کاهش ناراحتی معده و اسهال، بهتر است مکمل‌های منیزیم را همراه با وعده غذایی مصرف کنید مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد.

موارد منع مصرف داروی منیزیم اکساید

3. موارد منع مصرف داروی منیزیم اکساید

 1. به تاریخ انقضای داروی منیزیم اکساید (Magnesium Oxide) توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام شده است، از مصرف آن خودداری کنید.
 2. هرگز داروی منیزیم اکساید را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

چنانچه شرایط یا بیماری خاصی دارید، قبل از تجویز این دارو، پزشک را مطلع سازید. به ویژه اگر شرایط زیر را دارید:

 1. دیابت
 2. بارداری
 3. شیردهی
 4. سکته مغزی
 5. بیماری کبدی
 6. بیماری کلیوی
 7. فنیل کتونوری
 8. وابستگی به الکل یا مواد مخدر
 9. حساسیت به این دارو یا دیگر داروها و مواد
 10. مشکلات قلبی- عروقی (سابقه حمله قلبی)
 11. هر بیماری که شما را ملزم به محدود کردن یا اجتناب از قند و یا آسپارتام در رژیم غذایی خود می‌کند.

4. تداخلات دارویی منیزیم اکساید

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تأثیر داروها را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آنها شود. بنابراین برای مصرف این دارو، لیست تمام داروهایی که مصرف می‌کنید اعم از داروهای تجویزی و غیرتجویزی (گیاهی، مکمل و …) را با پزشکتان در میان بگذارید. چنانچه در طول درمان با داروی منیزیم اکساید، باید دارویی را مصرف کنید، پزشکتان را در جریان مصرف این دارو قرار داده یا با داروساز مشورت نمایید.

از جمله داروهایی که با منیزیم اکساید تداخل دارند، عبارتند از:

 1. داروی تیروئید (لووتیروکسین)
 2. بیس فسفونات‌ها (مانند آلندرونیت)
 3. آنتی بیوتیک نوع کینولون (سیپروفلوکساسین، لووفلوکساسین)
 4. تتراسایکلین‌ها (مانند دمکلوسیکلین، داکسی سایکلین، مینوسیکلین، تتراسایکلین)

5. عوارض جانبی داروی منیزیم اکساید (عوارض قرص منیزیم اکساید)

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض نیز بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز هریک از عوارض زیر با مصرف داروی منیزیم اکساید در اسرع وقت با پزشک معالج مشورت نمایید.

صورت تداوم یا بدتر شدن هریک از عوارض زیر، با پزشک معالج مشورت نمایید:

 1. ناراحتی معده، اسهال (مصرف این دارو همراه با غذا به کاهش این عوارض کمک می‌کند)
 2. در صورت بروز علائم واکنش‌های آلرژیک مانند تنگی نفس، سرگیجه شدید، خارش، بثورات پوستی، ورم (به ویژه صورت، زبان یا گلو) به اورژانس مراجعه نمایید.

6. سخن پایانی

 1. دارو را دور از دسترس کودکان نگه دارید.
 2. دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

0 دیدگاه
لطفا برای ثبت دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید - ورود به حساب کاربری