داروخانه آنلاین دکتر روغنی

موارد مصرف ترمیم کننده هایی به نام استراتامد و استراتادرم


18 تیر 1403

موارد مصرف ترمیم کننده هایی به نام استراتامد و استراتادرم


تجربه سوختگی یا زخم ناشی از بریدگی، بخیه، زخم بستر و… از دردناک‌ترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای هر شخص پیش بیاید. تا زمانی که این زخم تازه باشد، بهبود سریع‌تر و کاهش التهابات آن برای ما بسیار مهم است. به همین دلیل از یک کرم یا پماد برای خوب شدن سریع زخم استفاده می‌کنیم. بعد از این دوره نیز در صورت ایجاد شدن اسکار زخم (اثر به جای‌مانده روی پوست)، یک پماد یا ژل ترمیم‌کننده می‌تواند به روند از بین رفتن جای زخم سرعت ببخشد.

ترمیم کننده هایی به نام استراتامد و استراتادرم

ترمیم کننده هایی به نام استراتامد و استراتادرمآنچه در این مقاله می‌خوانیم:

 1. پماد استراتامد برای چیست؟
 2. مزایای ژل استراتامد چیست؟
 3. روش مصرف پماد استراتامد
 4. پماد استراتادرم برای چیست؟
 5. مزایای ژل استراتادرم چیست؟
 6. روش مصرف پماد استراتادرم
 7. سخن پایانی

1. پماد استراتامد برای چیست؟

پماد استراتامد یک ژل سیلیکونی جهت درمان اسکار و پانسمان پیشرفته زخم است که می‌تواند از ایجاد اسکارهای غیرطبیعی جلوگیری کند. ژل استراتامد برای زخم‌های باز شامل انواع زخم، سوختگی، جراحی و سایر آسیب‌های پوستی قابل استفاده است.

پماد استراتامد یک باکتریواستاتیک یا مهارگر باکتری است که از نواحی پوست آسیب‌دیده و تهاجم شیمیایی و باکتریایی در زخم باز محافظت می‌کند. این ژل همچنین بر روی لایه اسیدی محافظ پوست بی‌اثر است و آن را از بین نمی‌برد. ژل ترمیم‌کننده زخم استراتامد می‌تواند التهاب و قرمزی و ورم زخم را کاهش دهد و با ایجاد یک لایه محافظتی و آب گریز درمان زخم را سرعت بخشد.

2. مزایای ژل استراتامد چیست؟

 1. حفظ رطوبت زخم
 2. افزایش کلاژن سازی در ناحیه
 3. جلوگیری از بروز عفونت و قارچ
 4. کاهش التهاب، ورم و قرمزی پوست
 5. قابل استفاده بر روی زخم باز و تازه
 6. ترمیم سریع‌تر زخم، در مدت زمان کم
 7. درمان زخم‌های باز و آسیب‌های پوستی
 8. پانسمان پیشرفته زخم با ایجاد یک لایه ظریف
 9. جهت پیشگیری از ایجاد اسکارهای غیر طبیعی
 10. ژل درمانی اسکار جهت مصارف پزشکی از جمله بخیه، سوختگی و…

اگر برایتان این سوال پیش آمده که پانسمان پیشرفته زخم چیست و چطور می‌توان از ژل استراتامد برای این هدف استفاده کرد، باید بگوییم منظور از پانسمان پیشرفته زخم با ایجاد یک لایه ظریف این است که ژل استراتامد می‌تواند یک لایه شفاف و انعطاف‌پذیر روی زخم تازه ایجاد کند. این لایه از ایجاد عفونت، تجمع باکتری و همچنین خروج رطوبت پوست ممانعت می‌کند.

از طریق این مکانیسم، پوست شما مرطوب نگه داشته شده و به واسطه ترکیب سیلیکونی استراتامد، شروع به ترمیم زخم تازه می‌کند. این ژل علاوه بر فرایند ترمیم از ایجاد اسکار غیرطبیعی نیز جلوگیری می‌نماید.

3. روش مصرف پماد استراتامد

همانطور که گفتیم از ژل استراتامد می‌توانید برای زخم‌های باز استفاده کنید. بهتر است قبل از استفاده از پماد، تا حد امکان با یک پارچه، زخم را از ترشحات و مایعات جمع‌شده پاک نمایید. استراتامد را باید روزی یک بار مصرف کرد. در صورت صلاح‌دید پزشک می‌توان مصرف آن را به روزی دو بار نیز افزایش داد.

برای استفاده از ژل استراتامد دو حالت زیر وجود دارد که روش مصرف آن برای هر حالت بیان می‌شود:

 1. قسمت‌هایی از پوست که نیاز به استفاده از پوشش محافظتی ندارند: لایه‌ای نازک از استراتامد را در ناحیه زخم بمالید تا خشک شود.
 2. قسمت‌هایی از پوست که نیازمند استفاده از پوشش محافظتی هستند: لایه‌ای نازک از استراتامد را در ناحیه زخم بمالید و سپس آن را با پوشش‌های محافظتی بپوشانید. احتیاجی نیست تا محصول خشک شود. به هنگام تعویض پوشش زخم یا بررسی وضعیت زخم مجدد باید استراتامد استفاده شود.

توصیه می‌شود این محصول را به مدت ۶۰ الی ۹۰ روز استفاده کنید تا اثر مورد نظر مشاهده شود و محل زخم کاملاً بهبود یابد.

پماد استراتادرم برای چیست

4. پماد استراتادرم برای چیست؟

پماد استراتادرم یک ژل خود خشک شونده است، به این معنی که بعد از استعمال به سرعت لایه‌ای شفاف و غیر چسبنده تشکیل می‌شود. این پماد ترمیم‌کننده زخم برای کنترل اسکار هیپرتروفیک و کلوئیدی (جای زخم دارای برجستگی و فرورفتگی) به کار می‌رود. در واقع از این ژل ترمیم‌کننده قوی در مرحله‌ای که زخم کاملا بسته شده باشد و هیچ‌گونه التهابی وجود نداشته باشد، می‌توان استفاده کرد یعنی زمانی که اسکار روی زخم ایجاد شده باشد.

در این مرحله، لایه استراتادرم سبب کاهش از دست رفتگی آب پوست شده و از دهیدراته شدن جلوگیری می‌کند، در نتیجه از ایجاد اسکارهای غیرطبیعی نیز پیشگیری می‌کند. استراتادرم یک لایه انعطاف‌پذیر با ماندگاری بالا و ضد آب را تشکیل می‌دهد که از زخم در برابر حمله‌های شیمیایی و میکروبی محافظت می‌کند. در همین حین میزان تولید کلاژن را نیز کنترل می‌نماید.

5. مزایای ژل استراتادرم چیست؟

از مهم‌ترین مزایای ژل کمک به درمان اسکار استراتادرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اسکارهای برآمده را نرم و مسطح می‌کند.
 2. خارش و ناراحتی ناشی از اسکار را تسکین می‌دهد.
 3. قرمزی و تغییر رنگ ناشی از اسکار را کاهش می‌دهد.
 4. از تشکیل اسکارهای وسیع و غیرطبیعی جلوگیری می‌کند.

از پماد استراتادرم برای رفع جای هرگونه زخم اعم از جراحی، سوختگی، گزیدگی، آکنه و دیگر بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود. این پماد ترمیم‌کننده به عنوان یک کمک‌کننده قوی در درمان تخصصی اسکار کاربرد دارد و فرقی نمی‌کند اسکار جدید یا کهنه باشد.

6. روش مصرف پماد استراتادرم

ژل استراتادرم را باید روزی یک بار مصرف کنید و فقط درصورت صلاح‌دید پزشک می‌توانید میزان مصرف آن را به روزی دو بار افزایش دهید. به منظور افزایش اثربخشی کرم استراتادرم توصیه می‌شود، یک لایه نازک از آن را در تماس دائم (۲۴ ساعت شبانه‌روز) با زخم نگه دارید.

توجه داشته باشید که محل زخم قبل از استفاده باید خشک و تمیز باشد. به میزانی از پماد روی موضع قرار دهید که ظرف مدت ۵ تا ۷ دقیقه خشک شود. اگر این اتفاق نیفتاد به این معنی است که بیش از حد توصیه‌شده استفاده کرده‌اید. در این حالت مقدار اضافه را با دستمال پاک کنید تا مابقی آن خشک شود.

در مورد ژل استراتادرم نیز همانند پماد استراتامد، توصیه می‎شود که مدت زمان استفاده از آن برای مدت ۶۰ الی ۹۰ روز ادامه داشته باشد تا زخم کاملا بهبود پیدا کند.

7. سخن پایانی

نوع ویژگی پماد استراتامد             پماد استراتادرم
درمان اسکارهای جدید
درمان اسکارهای کهنه Χ
درمان زخم‌های باز Χ
پیشگیری از ایجاد اسکار Χ
پانسمان پیشرفته زخم Χ
عدم جذب گوارشی از طریق پوست          
فاقد عوارض
فاقد حساسیت

0 دیدگاه
لطفا برای ثبت دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید - ورود به حساب کاربری